Avtor: zudomzale Objavljeno: 6. 01. 2020

Statistika za leto 2019

Vstopili smo v leto 2020 in prav je, da se vsaj malo ozremo na preteklo leto ter ga pregledamo skozi številke. Seveda ni to celoten pokazatelj dogajanja v župniji, zagotovo pa lahko kakšno stvar »preberemo« tudi iz statističnih podatkov.

Krsti

V letu 2019 je v naši župniji prejelo zakrament svetega krsta skupaj 35 otrok. Doma je bilo krščenih 33 otrok (18 dečkov in 15 deklic), dva otroka sta bila krščena drugje. 22 otrok je izhajalo iz cerkvene zakonske zveze, ostalih 13 je bilo ali zgolj iz civilno zakonske zveze ali iz izvenzakonske zveze staršev. 31 otrok je bilo krščenih v starosti do 1 leta, ostali štirje otroci so bili stari približno 2 leti. Za primerjavo: v letu 2018 smo imeli 29 krstov, leta 2009 je bili krščenih 55 otrok. Imena otrok so bila zelo raznovrstna, po 2x se ponovijo zgolj imena: Jurij, Zala in Lara.

Obhajilo

V letu 2019 je k prvemu svetemu obhajilu pristopilo 43 otrok, v letu 2018 je bilo prvoobhajancev 33, pred 10 leti pa 58.

Za prve petke v mesecu duhovnika obiščeva povprečno 30 oseb. Število razdeljenih obhajil preko celega leta ostaja nekje na ravni preteklih let: 55.000.

Število nedeljnikov (to ste tisti, ki redno ob nedeljah hodite k sveti maši), se kaj veliko ni spremenilo: malo manj kot 1000 oseb, od tega je približno 800 odraslih oseb, ostalo so otroci. Glede na velikost oz. število prebivalcev na področju župnije je število nedeljnikov dokaj majhno, okoli 8%, kar je tudi slovensko povprečje.

Birma

V letu 2019 je pristopilo k zakramentu svete birme 44 najstnikov, v letu 2018 je bilo birmancev 36, pred 10 leti 48 otrok.

Poroke

V preteklem letu 2019 se je v naši župniji poročilo 11 parov. Povprečna starost ženinov je bila 33 let in nevest 30 let.

V letu 2018 smo imeli 10 porok, v letu 2009 je bilo 7 porok.

Pogrebi

V letu 2019 smo se poslovili od kar 78 faranov: 22 moških in 56 žensk. Povprečna starost moških je bila 78 let, pri ženskah pa 84 let. V letu 2018 je bilo pogrebov 55, pred 10 leti 56.

Več kot polovica (41 oseb) ni živela zakramentalnega življenja, to pomeni, da niso prejemali zakramentov. Ostali so ali redno prejemali zakramente ali pa so imeli vsaj v zadnjih trenutkih življenja milost prejeti zakramente. V vsega skupaj 20 primerih ste domači pred ali ob smrti poklicali duhovnika za poslednje maziljenje.

Ne samo razmerje med krsti in pogrebi, zaskrbeti bi nas moral tudi ta podatek, da je kar polovico umrlih v preteklem letu odšlo iz življenja brez Boga. Naj bo to spodbuda vsem nam, da živimo iz zakramentov oz. da umirajočim omogočimo prejem zakramentov spovedi, svetega obhajila in bolniškega maziljenja.

Pa še ena zadeva, o kateri bomo sicer več pisali v naslednji številki Župnijskega lista: od sedaj naprej duhovniki ne bomo več prisotni pri pogrebih z raztrosom. Takšna navodila smo dobili s strani škofov. Lahko smo še naprej pri molitvah pri mrliški vežici, pri samem dejanju raztrosa pa duhovnik ne bo več prisoten. Več o tem pa v prihodnji številki Župnijskega lista.