Avtor: zudomzale Objavljeno: 8. 11. 2017

Žegnanjska nedelja in celonočno češčenja

Prvega oktobra 2017 smo v cerkvi na Goričici slovesno praznovali 109. obletnico posvetite naše župnijske cerkve in ustanovitve župnije oziroma žegnanjsko nedeljo.

Praznovanje smo začeli že v soboto zvečer, ko je župnik po večerni sveti maši izpostavil Najsvetejše , nato pa so se vso noč v molitvi izmenjevale različne skupine in posamezniki: družinska kateheza, mladi in odrasli skavti, mladina, molitvene skupine ... V celonočnem češčenju smo se Gospodu zahvaljevali za ta sveti hram, kjer je vedno navzoč in nas nikoli ne zapusti, nam deli dragocene darove, ki nam jih svet ne more dati.

Na posvetitev domžalske cerkve, ki jo je 25. septembra 1908 posvetil takratni škof Anton Bonaventura Jeglič , se je takratno domžalsko občestvo skrbno pripravljalo. V dneh od 19. do 27. septembra se je v Domžalah prvič vršil sveti misijon, ki so ga vodili očetje lazaristi.

Kronike tudi pišejo, da so prelepo okrasili notranjo in zunanjo podobo cerkve. Na slovesnem dogodku je igrala godba na pihala, pritrkovalci pa so spremljali prihod škofa in 25 povabljenih duhovnikov. Slovesnosti se je udeležilo okrog 3600 ljudi.

Ustanovitev župnije je pomenila velik mejnik ne le za župnijo, ampak za celoten kraj. Takratni dušni pastir Franc Bernik se je od tega dne lahko samostojno odločal in vodil celotno versko oskrbo. Mnogi duhovniki so v teh 109 letih zapustili neizbrisljivo dediščino, ki je župnijo pripeljala do današnjih dni, ko jo vodi mag. Klemen Svetelj, ob pomoči duhovnih pomočnikov Avguština Klobčarja in Andreja Sveteta.

Dnevno tako lahko prejemamo dragocene darove v tem svetem hramu, zato smo tudi povabljeni, da zanj skrbimo, se udeležujemo svetih daritev in se nenehno posvečujemo v življenju za Kristusa, ki je vir življenja in naše upanje.

Nataša Šegula