Avtor: zudomzale Objavljeno: 2. 07. 2018

50. romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje

Sončno soboto, 16. junija, je okroglo 50. romanje bolnikov in invalidov na Brezje pripeljalo okrog 5000 ljudi, molitev in mašo so mnogi spremljali tudi preko valov Radia Ognjišče.

K Mariji Pomagaj so že petdesetič prišli bolniki z željo obiskati Marijo v našem najbolj priljubljenem narodnem svetišču, srečati druge ter prejeti bolniško maziljenje in zakrament sv. spovedi.

Jubilejno srečanje pa je bilo tudi priložnost za pogled nazaj in zahvalo vsem, ki romanje že pol stoletja organizirajo in prostovoljno pomagajo, ter zahvalo za vse dobro, ki je po njem prišlo v življenja več kot tristo tisočih romarjev, ki so v teh letih prišli na Brezje.

Že zgodaj zjutraj se je na Brezjah zbrala skupina prostovoljcev, ki je pod skrbnim vodstvom domžalskega župnika pripravila prizorišče in ves dan skrbela za romarje. Ogromno nas je prišlo tudi iz domžalske župnije, posebna pohvala za nesebično služenje pa gre odraslim skavtom.

Kmalu so začeli prihajati romarji iz vse Slovenije. Največ jih je, tudi iz naše župnije, prišlo z avtobusi.

Ob devetih se je začela skupna molitev rožnega venca, ki ji je sledila sv. maša, ki jo je daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore skupaj z mariborskim nadškofom Alojzijem Cviklom, koprskim škofom Jurijem Bizjakom, upokojenim nadškofom Marjanom Turnškom in več deset duhovniki.

Med mašo so romarji lahko prejeli tudi zakrament sv. spovedi in bolniškega maziljenja. Zaključek sv. maše je ob jubileju pospremila zahvalna pesem, slovesni blagoslov z Najsvetejšim in tradicionalna procesija bolnikov in invalidov do podobe Marije Pomagaj v baziliki.

Vsako leto znova me presune, s kakšnim nedoumljivim veseljem, vero ter upanjem bolni in ostareli prihajajo na Brezje. Od njih se vedno znova učim močnega zaupanja v Božjo ljubezen, tolažbo pa tudi hvaležnosti, ponižnosti in moči ne glede na bolezen, starost ter pogosto tudi samoto in zapuščenost, s katerima se soočajo. Nekdo, ki tega ni doživel, težko razume, kako en dan na Brezjah z Bogom, posamezniku daje voljo do življenja vse leto.

Tadeja Kreč