Avtor: zudomzale Objavljeno: 2. 07. 2018

Telovska procesija obeležila praznik sv. Rešnjega telesa

Evharistična skrivnost je spomin Gospodove smrti in vstajenja in središče vsega krščanskega življenja, zato to skrivnost kristjani počastimo s posebnim praznikom.

Sicer se evharistična skrivnost posebno slavi na veliki četrtek zvečer. Ker pa je slavljenje povezano z velikim petkom, ko premišljujemo o Kristusovem trpljenju in sm- rti, je potrebno izkazati tudi primerno veselje in hvaležnost, da je Bog stalno med nami. Zato je bil uveden poseben praznik Svetega Rešnjega telesa in krvi, imenovan tudi Telovo.

V novejšem času skušajo pri nas in po svetu posodobiti staro obliko telovske procesije. Marsikje je ne opravljajo več na sam praznik, temveč na nedeljo po prazniku. V župniji Domžale je procesija ob prazniku sv. Rešnjega telesa in krvi potekala v nedeljo, 3. junija 2018, po prvi jutranji maši. V procesiji je sodelovala Godba Domžale, Cerkveni mešani pevski zbor župnije Domžale, narodne noše, župnijski pastoralni in gospodarski svet, župnik Klemen Svetelj in duhovni pomočnik Andrej Svete , ki sta pod nebom nosila Najsvetejše, bogoslovec Rok Pogačnik , ministranti ter nosilci bander, pritrkovalci, ki so pritrkavali na cerkvene zvonove, deklice, ki so v košaricah nosile cvetne lističe in jih potresle pred oltarje ter seveda množica župljanov. Ti so ob pesmih ter evangelijih na treh oltarjih, ki so jih postavile pridne roke domačinov, prosili za milost, dobro letino in varstvo pred ujmami in drugimi naravnimi nesrečami.

Kristjani so že od prvih časov Kristusa navzočem v Svetem Rešnjem telesu v zvezi z udeleževanjem evharistične daritve in v zvezi s prejemanjem obhajila izkazovali Božje češčenje. Tako so posebno češčenje evharistije zunaj maše začeli širiti v 11. stoletju. Praznik, ki so ga uvajali, je bil le ena izmed oblik tega češčenja. Neposredno pobudo za uvedbo tega posebnega praznika je dala redovnica Julijana iz Liega na osnovi osebnega razodetja, v katerem ji je Kristus naročil, naj stori vse, da bi bil praznik vpeljan. Tamkajšnji škof Robert je leta 1246 odredil obhajanje slovesnega praznika v čast Svetemu Rešnjemu telesu.

Telovo, kot pravimo prazniku Svetega Rešnjega telesa in krvi, se je zunaj Rima in po mnogih deželah - tudi pri nas v Sloveniji - razvil v bogatejši obred. Procesija se je vila, marsikje še danes, po poljih in travnikih, kjer so ljudje prosili za blagoslov.

po domzalec.si