Avtor: zudomzale Objavljeno: 13. 11. 2018

Sveta birma

Birmanski duhovni vikend

Februarja smo letošnji birmanci odšli na birmanski tabor, kjer smo se imeli tako dobro, da smo se odločili, da bomo organizirali še enega. Tega smo organizirali v oktobru in se je odvijal na Prežganju.

Pogovarjali smo se o darovih Svetega Duha in ugotovili, da moramo svoje darove razvijati in z njimi pomagati drugim.

Predavati nam je prišel tudi par Rusjan in tudi bogoslovec Janez. Pripovedovali so nam o veliko zanimivostih in nas podučili o mnogih življenjskih resnicah.

V petek bi si morali ogledati film, ampak so ga animatorji pozabili doma, zato smo ob filmu Blagoslovljene roke uživali šele v soboto popoldne, potem pa je sledil zabavni večer.

Imeli smo tudi dovolj prostega časa, zahvaljujem se animatorki Lejli za super zastonj striženje in Ajdi Kričaj, ki me je naučila igrati ukulele. Na kratko ... bilo je super!

Leja Žajdela

Devetdnevnica

Kakor je običaj vsako leto, smo se tudi letos birmanci pripravljali na sv. birmo, med drugim tudi z devetdnevnico. Udeleževali smo se je vsi birmanci, botri in starši vseh zadnjih devet dni pred birmo.

Devetdnevnica je potekala tako, da smo imeli najprej sv. mašo, med katero smo vsak dan »obdelali« po en dar Svetega Duha. Po končani sv. maši pa smo imeli tudi nekakšen sestanek, na katerem smo izvedeli vsa navodila ter povadili pesmi.

Spraševanje

V četrtek, 18. 10., smo se dobili uro pred mašo, saj nas je prišel obiskat škof msgr. Alojzij Uran, da bi nas izprašal po našem znanju.

Na začetku smo se morali predstaviti po birmanskih skupinah in povedali smo mu, zakaj smo se odločili za ime določene skupine. Včasih nas je škof tudi vmes kaj vprašal ali pa prosil, da mu kaj zapojemo.

Po predstavitvi skupin smo se usedli nazaj v klopi in klop za klopjo smo prihajali na stopnice pred oltar, zato da ni bilo zmešnjave in smo vsi prišli na vrsto. Škof je spraševanje povezoval tako, da si lahko tudi malo sklepal, kaj boš vprašan. Po koncu spraševanja, ki smo ga vsi zadovoljivo opravili, smo nadaljevali z mašo.

Sveta birma

V naši župniji smo imeli v nedeljo, 21. 10. 2018, sveto birmo.

Ta zakrament je letos prejelo po rokah škofa Urana 36 birmancev. Birmanci smo imeli oblečena rdeča ogrinjala, ki simbolizirajo Svetega Duha.

Maša se je začela s procesijo ministrantov, botrov, bogoslovca Janeza, diakona Roka ter naših duhovnikov in škofa. Medtem ko smo hodili v sprevodu, nas je obdajal hladen veter, ki lahko metaforično pomeni navzočnost Svetega Duha.

Pri samem obredu smo sodelovali tako birmanci kot tudi botri ter starši. Posebej za to slovesnost je bil sestavljen zbor, ki nam je prepeval pesmi, ki so popestrile dogodek.

Na koncu smo se zahvalili škofu Uranu, vsem birmanskim animatorjem in gospodu župniku, ki nas je vodil skozi vso pripravo, tako fizično kot tudi duhovno.

Pija Štamcar