Avtor: zudomzale Objavljeno: 8. 03. 2019

V spomin na skladatelja in dolgoletnega župnika Matija Tomca

8. februar za domžalsko župnijo ni samo kulturni dan v spomin na pesnika Franceta Prešerna, ampak je to tudi dan smrti skladatelja in dolgoletnega domžalskega župnika Matije Tomca, ki je umrl pred triintridesetimi leti, 8. februarja 1986. V spomin na profesorja Matijo Tomca in v počastitev kulturnega praznika je v nedeljo, 10. februarja 2019, v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Domžalah potekala sveta maša, ki pa je zazvenela še bolj slavnostno, je poskrbel Mešani pevski zbor župnije Domžale, ki je na koru pod taktirko zborovodkinje Ksenije Kozjek in ob spremljavi organista Janeza Kozjeka zapel nekaj Tomčevih pesmi.

Po sveti maši je zbor pripravil še krajši kulturni program, ki se je odvijal pred oltarjem cerkve.

Ker je letos tudi 55 let od smrti Franca Ksaverja Meška, pisatelja in župnika, je beseda nanesla na njegovo življenje in delo, ki ga je predstavila Marjeta Likar..V nadaljevanju je Jure Mikeln prebral črtico iz Meškovih knjižnih del, kulturni program pa je z besedami o Matiji Tomcu povezoval Janez Kozjek. Kulturni program je zbor zaključil  s pesmijo »Teče mi teče vodica«, nato pa so skupaj odšli še do groba Matije Tomca in Franca Bernika, ki imata skupno počivališče na starem domžalskem pokopališču, takoj desno za vhodom, in tam zapeli še eno pesem.

po domzalec.si