Avtor: zudomzale Objavljeno: 8. 03. 2019

Mladi zdravniki se odpravljajo na misjon v Zambijo

7. 2 . 2019 je bila navadna nedelja med letom, a že med sveto mašo smo med branjem prošenj župljani lahko predvidevali, da nas bodo ob koncu nagovorili mladi misijonarji. Dve mladi zdravnici sta nam predstavili ekipo, ki se v letošnjem poletju odpravlja na misijonsko pot v Nangomo, v Zambijo.

V mesto Nangoma v Zambiji se pod okriljem Sekcije za tropsko in potovalno medicino Medicinske fakultete v Ljubljani na humanitarno-medicinsko odpravo odpravlja skupina treh bodočih zdravnic, zdravnica pripravnica in zdravstveni tehnik. V misijonski bolnišnici bodo od julija do septembra 2019, kjer bodo po svojih najboljših močeh pomagali lokalnim prebivalcem.

Bolnišnica v Nangomi, ki jo je pred 40 leti s požrtvovalnim delom slovenskih mojstrov zgradil Stanko Rozman, je postala osrednja institucija zdravstvene pomoči za območje, kjer prebiva približno 78.000 ljudi. Na voljo je 75 postelj, ki si jih morajo bolniki včasih deliti. Osebja primanjkuje, saj so tam zaposleni le trije zdravniki, dva farmacevta, sedemnajst medicinskih sester in sedem babic. Vsak dan se v bolnišnici poleg redne zdravstvene oskrbe prebivalstva rodi 3-5 otrok.

Za primerjavo: le v kranjski bolnišnici, ki je po številu porodov primerljiva (3,9 na dan), je kar 137 zaposlenih.

Večina prebivalstva je še vedno brez elektrike, brez pitne vode in pogosto brez hrane. Mnogo otrok ne obiskuje šole, saj si ne morejo privoščiti šolnine, ki za en semester stane približno pet evrov. Prehrana je zelo enolična in marsikdaj vzrok različnim boleznim. Velik problem prestavljata podhranjenost in velika umrljivost otrok, predvsem zaradi malarije, HIV-a, tuberkuloze in driske ob črevesnih okužbah. Otroci do 5 let z malarijo predstavljajo polovico hospitalizacij, HIV pozitivnih pa je kar 14,3 % prebivalcev med 15 in 49 letom starosti. Tretjina otrok izgubi enega ali oba starša, preden odraste. Veliko bolezni, ki v Zambiji vzamejo največ življenj, je mogoče učinkovito preprečevati ali zdraviti, zato je delo mladih Slovencev usmerjeno tako v preventivo kot v zdravljenje.

Po maši sta bili mladi zdravnici Špela Vasle in Tina Poličnik na razpolago, da smo z njima lahko še kaj spregovorili, predvsem pa smo lahko darovali v podporo njihovemu projektu.