Avtor: zudomzale Objavljeno: 7. 05. 2019

Marec v vrtcu Dominik Savio

Mesec marec smo v vrtcu začeli zelo veselo in razigrano, saj je bil prvi torek v mesecu pustni torek, ko ni manjkalo smeha, plesa in zabave.

Že naslednji dan pa po vrtcu niso več viseli baloni, saj se je začel postni čas, v katerega nas je uvedel g. župnik Klemen Svetelj, ki nas je skupaj z g. Andrejem Svetetom obiskal na pepelnično sredo. Deležni smo bili obreda pepeljenja, otrokom pa je g. župnik na razumljiv način predstavil, kaj pomeni čas do Velike noči. Otroci točno vedo, kaj je pomembno v postu: odpoved, dobra dela in molitev.

V skladu z vrednotama, ki sta v tem šolskem letu poudarjeni, hvaležnost in dobrota, je tudi letošnja postna akcija v vrtcu za nas, zaposlene in za starše naših otrok: sem hvaležen, se ne pritožujem, vse sprejemam za dobro.

Sicer pa v mesecu marcu spoznavamo ptice, njihove značilnosti, posebnosti, podobnosti in razlike med njimi, znamo pa tudi zapeti kar nekaj pesmic o pticah. Na sprehodih po mestu, ob reki ali v gozdu jih opazujemo in poslušamo njihovo petje. Na Gregorjevo, ko se ptički ženijo, smo se sprehodili nekateri do Mlinščice, drugi do Kamniške Bistrice ter tam spustili gregorčke, ki smo jih izdelali v vrtcu, nekatere so otroci izdelali tudi doma s starši.

Ker so v tem mesecu praznovali tako očetje (na praznik sv. Jožefa) kot mamice (na materinski dan, praznik Gospodovega oznanjenja), so otroci izdelali preprosta darilca v zahvalo svojim staršem. Otroci iz najstarejših dveh skupin so poromali na Vir do cerkve sv. Jožefa in se mu zahvalili za svoje starše. Prav ti otroci so se staršem zahvalili tudi s pesmijo in deklamacijo na prireditvi ob materinskem dnevu v KD Franca Bernika, ki jo je organizirala Župnijska Karitas Domžale.

Ne smemo pozabiti, da post ni samo odpoved in žrtev: ko se nečemu odpovemo, ko nekaj dobrega naredimo, smo lahko veseli, zadovoljni, predvsem pa naj bi se počutili izpolnjene. Z otroki v postu ne poudarjamo samo Jezusovega trpljenja, ampak predvsem spoznavamo njegovo življenje. Trudimo se, da nas post zbliža z Bogom. Hkrati se zavedamo, da je post vedno povezan z molitvijo in da je edina molitev, ki je Bog ne sliši tista, ki je ne izrečemo.

Andreja Marin Soklič