Avtor: zudomzale Objavljeno: 7. 05. 2019

Veliki teden

Vse Jezusovo življenje je strnjeno v teh nekaj dni, ko smo doživljali vrhunec velikega Božjega načrta za človeštvo: trpljenje, križ in vstajenje.

VELIKI ČETRTEK obhajamo v spomin, ko je Jezus postavil sveto evharistijo. Letos je bil praznik 18. 4. 2019. Pri večerni sveti maši je župnik po Jezusovem zgledu dvanajstim župljanom umil noge in povzel dogajanje 2000 let krščanske zgodovine ter nas nagovoril, da je potrebno služiti s srcem. Na koncu obreda smo Jezusa prenesli v ječo in se zadržali ob Njem v molitvi.

Na VELIKI PETEK so utihnili vsi zvonovi, ni bilo darovanja svetih maš, umaknjeno je bilo tudi vse cvetje. Ob treh je umrl naš Gospod in obhajali smo križev pot, ki so ga pripravili veroučenci. Obredi Velikega petka so se začeli zvečer, vodil jih je duhovni pomočnik Andrej Svete. Jezusa smo položili v grob in se ob njem lahko zadžali v molitvi.

VELIKA SOBOTA je bil dan celodnevnega čaščenja Jezusa v Božjem grobu.

Zgodaj zjutraj pa je pred cerkvijo zagorel velikonočni ogenj, ki je osvetlil Goričico. Velikonočni ogenj in vodo je ob krajši molitvi in priprošnjah blagoslovil župnik.  Zatem so prisotni farani z lopaticami naložili oglje s plamenom, ga odnesli domov, kjer so gospodinje že čakale nanj, da zakurijo v peči in začnejo pripravljati velikonočne jedi, ki jih bodo popoldne odnesle k žegnju. Blagoslov velikonočnih jedil je bil vsako polno uro od 13. do 17. ure.

Po zahodu sonca pa se je začela Velikonočna vigilija, ki je uvod v skrivnost Kristusovega vstajenja. Pri tem imata poseben pomen hvalnica velikonočni sveči, ki predstavlja vstalega Kristusa, in obnovitev krstnih obljub.

Pred začetkom vigilije je bila v cerkvi popolna tema. Vstopili so ministranti in župnik s prižganim blagoslovljenim ognjem na velikonočni sveči in trikrat je zapel »Kristusova luč« in odgovarjali smo »Bogu hvala«. Ob prihodu na oltar so zagorele vse luči in tudi farani smo s simboličnim prižigom svojih sveč gledali v svetlobo. Sveta maša je bila peta in nadvse slovesna. Bogatilo jo je prekrasno petje iz kora, kateremu smo se pridružili zbrani v cerkvi.

VELIKA NOČ je najpomembnejši krščanski praznik. Letos smo jo obhajali 21. 4. 2019. Ta dan se namreč spominjamo največjega čudeža in temelja naše vere, ki je vstajenje Jezusa Kristusa od mrtvih. Po starodavni slovenski navadi v jutranjih urah poteka vstajenjska procesija z Najsvetejšim.

Že od šeste ure zjutraj so pritrkovalci izvabljali iz zvonov čudovito glasbo, ki je naznanjala vstajenje Kristusa in vabila h procesiji,  ki smo jo zaključili z veličastno velikonočno vstajenjsko sveto mašo. Končal se je tudi 40-dnevni post.

Na VELIKONOČNI PONEDELJEK želimo kristjani utrditi našo vero v vstalega Jezusa tako, da veselo novico o vstajenju delimo s prijatelji in se skupaj z njimi veselimo. Obiskovanja in osebna voščila so dobra priložnost za osebni stik in sporočilo upanja med sorodniki, prijatelji, znanci in vsemi ljudmi – skozi vse leto.