Avtor: zudomzale Objavljeno: 7. 05. 2019

O branju božje besede po Čušinovo

2. 4. 2019 smo v župniji gostili dramskega igralca Gregorja Čušina, ki nam je na lastni način, kot igralec, predvsem pa kot kristjan, predstavil svoje poglede na to, kako naj bo prebrana Božja beseda, da bo dosegla svoj namen: da bi bila slišana, ne samo z ušesi, ampak s srcem.

Božja beseda je sestavni del bogoslužja, enako kot Evangelij. Ni dosti pisanih navodil, niti ni duhovnih vaj, ki bi bile posvečene tej tematiki. Služba je strežna.

Izbor bralcev: Ni poklican tisti, ki se poklicno ukvarja z govorništvom, pač pa tisti, ki dojema svetost Božje besede. Biti mora sposoben za javni nastop. Kdo od laikov torej sme brati Božjo besedo? Odgovor: samo tisti, ki verjame v to, kar bere. To je osnovni pogoj. Ugotovljeno je, da ima kar 97 % prebivalstva stik z Božjo besedo samo preko bralcev beril. Zato je odgovornost velika. Bralci Božje besede morajo biti bolj preprosti, bolj ponižni, pošteni, pristni kristjani. Stati morajo za tem, kar preberejo, saj se to čuti. Temu poslušalec verjame.

Priprava: Pomembno je, da si vzamemo veliko (dovolj) časa za pripravo. Vedeti je potrebno, kaj bereš, kje narediš poudarek, kje naglas. Zato je besedilo potrebno prebrati večkrat, da berilo najprej nagovori mene.

Zadostuje pa, da vemo, da je branje Besede učlovečeni Božji Sin, ki nagovarja preko mene. Morda prav danes sedi v cerkvi nekdo, ki pričakuje, da bo slišal Boga preko prebrane Božje besede po meni. To naj nam bo motivacija. Berimo naglas in se poslušajmo! Delajmo s srcem, z ljubeznijo do sebe, do Boga in do bližnjega!

A pomembni so tudi zunanji vidiki: beremo počasneje, kot je normalno, smo nevpadljivi, ne pritegujemo prevelike pozornosti. Pred branjem malo počakamo. Naša usta naj bodo obrnjena v nasmeh, ker je tako preprosto boljša izreka.

Nasmeh na obrazu udejanja veselje tudi pri drugih!

Lastnim občutkom o prebranem ne moremo popolnoma verjeti, zato vprašajmo nekoga, ki je iskren. Otroci naj ne bi bili redni bralci beril, ker še ne razumejo. Potreben je sprejem v občestvo. Predvsem pa je potrebno ljubiti! Iskrena hvala igralcu Gregorju Čušinu, ki nas je to uro preprosto učil ljubiti: z vso držo, z vso voljo in vsem mišljenjem!

Marjeta Likar