Avtor: zudomzale Objavljeno: 13. 01. 2023

Statistika za leto 2022

Obrnili smo še en list našega življenja. Leto 2022 bo odšlo pri nas v Sloveniji zapisano v zgodovino kot leto volitev in referendumov. Širše v Evropi bo to leto, ko se je začela vojna v Ukrajini, ne pa žal tudi končala. Vsak od nas bo odnesel v zgodovino en del teh spominov na vse dogodke, ki so nas zaznamovali. In kako smo kot župnija preživeli leto 2022?

Krsti

V preteklem letu smo krstili 28 otrok, od tega 9 dečkov in 19 deklic. 24 otrok je bilo krščenih v prvem letu starosti, trije v starosti do 2 let in en otrok pri starosti 11 let. 19 otrok je izhajalo iz cerkvenega zakona, 3 iz civilnega zakona, 6 je bilo nezakonskih otrok. Imena sto bila zelo raznolika, po dvakrat so se ponovila imena: Ajda, Julija in Nik/Nika.

leto

št. krstov

2022

28

2021

20

2012

45

Še primerjava za nazaj:

V letu 2021 smo imeli zgolj 20 krstov. V letu 2022 nam je nekaj krstov odpadlo zaradi bolezni in upajmo, da bomo lahko krstili tudi še te otroke. Če pogledamo še bolj nazaj, pred 10 leti je bilo število krstov kar 45. Seveda so se vmes zgodila leta korone, vendar si ne smemo zatiskati oči, da je to edini razlog upadanja krstov pri nas. Slovenci gremo žal v smeri celotne Evrope, kjer se družine ne odločajo več za otroke in bomo izumrli. Pred 10 leti je bilo v Sloveniji rojenih 21.938 otrok, lansko leto po trenutnih še ne uradnih podatkih okoli 17.600. V primerjavi z letom 2021 je bil upad števila rojstev za dobrih 7%. V celoti gledano se je pri nas v 10 letih število rojstev otrok po generacijah zmanjšalo za 20%. Ja, usodo si bo narod pisal sam, Slovenci pa smo na zelo dobri poti, da izumremo.

 

Prvo obhajilo

V lanskem letu je prvo sveto obhajilo prejelo 34 otrok, 17 fantov in 17 deklet. Eno leto prej je bilo prvoobhajancev 28, pred 10 leti pa je bilo prvoobhajancev 50. Leta 2012 je bilo vseh veroučencev v veroučni šoli 420, trenutno pa jih k verouku hodi 250 (skupaj klasični verouk in družinska kateheza). Žal se veroučne skupine še zmanjšujejo in se negativni trend nadaljuje.Skozi celotno leto 2022 je bilo razdeljenih približno 37.000 obhajil, kar kaže na rahlo naraščanja prejemanja obhajila. Eno leto poprej smo razdelili 29.000 obhajil, vendar je ta številka močno pogojena s časom korone. Do številke 55.000, kolikor je bilo razdeljenih obhajil pred korono, nas pa loči še kar nekaj korakov. Za prve petke duhovnika obiščeva povprečno 35 ostarelih, od tega jih je okoli 15 v MGC Bistrica.

Pri obhajilu žal duhovniki opažamo vedno večje število tistih, ki preprosto pristopijo k obhajilu brez vere in osebne pripravljenosti za prejem Najsvetejšega. Zlasti pri pogrebih smo duhovniki velikokrat v stiski in skušnjavi, da komu svetega obhajila preprosto ne bi podelili, saj se že iz obnašanja v cerkvi vidi, da ljudje ne poznajo in razumejo stvari. Potem se pa ravnajo po načelu: plačali smo za pogreb, torej smo tudi obhajilo plačali in imamo pravico do njega. Boleče in bogoskrunsko! Prav je, da radi pristopamo k obhajilu, vendar se na to vedno pripravimo in če je potrebno, pred tem pristopimo k zakramentu svete spovedi. V naši župniji imamo velik blagoslov, da sva tukaj dva duhovnika in se le izjemoma naredi, da v času svete maše ni hkrati tudi priložnosti za sveto spoved. En duhovnik mašuje, drugi spoveduje. Če bo enkrat ostal tukaj samo en duhovnik, to ne bo več možno.

 

Birma

V preteklem letu je prejelo zakrament svete birme 46 birmancev, 23 fantov in 23 deklet. Leta 2021 je bilo birmancev 32, leta 2012 pa je bilo birmancev 52. Za leto 2023 se na prejem zakramenta svete birme pripravlja 28 birmancev in birmank. Pri birmanci lahko spremljamo vedno večjo stisko kje najti botra, ki bi izpolnjeval pogoje za botrstvo. Če pa so formalni pogoji že izpolnjeni, je pa problem vsakodnevnega življenja po veri in vključenost v Cerkev.

leto

št. birmancev

2022

46

2021

32

2012

52

 

Poroke

V letu 2022 smo imeli skupaj 10 porok, v letu 2021 je bilo porok 7, pred 10 leti jih je bilo 9. Povprečna starost ženinov in nevest je bila enaka: 31 let. Upajmo, da se bo rahel trend naraščanja števila porok nadaljeval tudi letos, vendar slabo kaže. Lani smo imeli ob takem času že vsaj 5 terminsko določenih porok, letos samo 1. Upanje še vedno ostaja, saj imajo vse boljše gostilne vse termine že zasedene (sedaj se pri poroki najprej rezervira gostilno in ansambel), šele nato pridejo na vrsto vsebinske priprave in misel na cerkveno poroko.

 

Pogrebi

POGREBI: V letu 2022 smo pokopali skupaj 79 naših faranov. Od tega je bilo 25 moških in 54 žensk. V letu 2021 je bilo pogrebov 74. Povprečna starost moških je bila 76 let, pri ženskah 85 let. Najmlajši moški je bil star 46 let, najstarejši moški 93 let. Pri ženskah je bila najmlajša stara 58 let, najstarejša pa je dočakala 100 let življenja. Od vseh 79 pokojnih jih je 23 redno prejemalo zakramente, 25 vsaj občasno; 31 jih je živelo brez zakramentov. Poslednjih zakramentov (spoved/maziljenja/obhajilo) je bilo deležnih 17 pokojnih, ostalih 52 pokojnih te milosti niso imeli.

leto

št. pogrebov

2022

79

2021

74

2012

75

 

Na tem mestu se na vse vas obračamo z iskreno prošnjo, da svojim umirajočim staršem, sorodnikom, prijateljem… pred smrtjo omogočite spravo z Bogom, s samim seboj in z bližnjimi. Kakšno olajšanje je vedno pri umirajočih, ko lahko preko spovedi, bolniškega maziljenja in obhajila dosežejo odpuščanje za svoje grehe in prejmejo notranji mir. Ko se človek zaveda, da se mu življenje počasi izteka in lahko pred Bogom poravna svoje račune – to je res velika milost. Človeku je ob smrti dano videti vse za nazaj, lepo in težko in samo predstavljamo si lahko, kakšno breme mora biti za umirajočega, da ob pogledu za nazaj ne more ničesar spremeniti ali popraviti. Mogoče tistih bližnjih, na katere se nanašajo kakšne bolečine, ni več med živimi ali so daleč stran – sprava z njimi torej ni možna. Vedno pa je možna sprava z Bogom in s samim seboj. Še najhujšemu sovražniku bi morali pred smrtjo omogočiti in dati priložnost za spravo, koliko bolj mora to potem veljati za tiste, ki jih imamo radi. Poslednja sodba je stvar Boga, to prepustimo Njemu in Njegovemu usmiljenju. Res neumen je izgovor: »Saj nismo mislili, da bo kar umrl« - pa je bila ta oseba že nekaj let privezana na posteljo. Kaj pa smo potem mislili??? Ali pa drug primer: dokler je bilo možno, je gospa redno prihajala vsako nedeljo k sveti maši. Potem je onemogla in spremljala sveto mašo doma po radiu ali televiziji. Da bi takšni osebi omogočili 1x mesečno tudi prejem prejem svetega obhajila – to je pa že preveč. In gospa je umrla brez tolažbe poslednjih zakramentov. Ljubezen do umirajoče osebe se v tej stvari pokaže tudi s tem, da umirajočemu omogočimo prejem zakramentov. Da vsaj vprašamo, če bi si to želel. Če odkloni, je to potem njegova odgovornost. Če pa sprejme, pa bomo lahko imeli sladko zadoščenje v srcu, da smo naredili nekaj dobrega za umirajočega.


 

Pogrebna služba Vrbančič nam je poslala tudi podatke za celotno domžalsko pokopališče za leto 2022: skupaj so imeli skupaj 134 pogrebov, od tega 36 civilnih, 2 pravoslavna ter 96 katoliških pogrebov. Žarnih pogrebov je bilo 96, pogrebov z raztrosom 24 in pogrebov s krsto 14. Vedno več je pogrebov z raztrosom, še bolj pa so žalostni razlogi, zakaj do njih prihaja: ker pokojni preprosto nimajo nikogar, ki bi skrbel za njihov grob; ker svojci ne želijo imeti dodatnih stroškov z grobom; ker hočemo vse skupaj čim hitreje pozabiti...

Kristjani verujemo v posmrtno življenje, kjer bomo s poveličanimi telesi v družbi z našimi pokojnimi brati in sestrami. Naš odnos do telesa ne sme biti zaničljiv ali nihilističen. Kristus pravi, da je naše telo tempelj Svetega Duha. Zato tudi telesa pokojnih primerno počastimo in pokopljemo z velikim spoštovanjem. Odnos do naših pokojnih je pomemben, saj so oni za nas kot korenine, iz katerih rastemo in so nam v oporo.