Avtor: zudomzale Objavljeno: 3. 01. 2017

Akademija in maša

Akademija in maša ob prazniku Brezmadežnega spočetja device Marije in počastitev obletnice rojstva skladatelja prof. Matije Tomca, dolgoletnega domžalskega župnika.

Po slovesni sv. maši ob 18. uri v četrtek, 8. decembra 2016, je naš domžalski mešani cerkveni pevski zbor Marije Vnebovzete pod vodstvom organista Janeza Kozjeka in zborovodkinje Ksenje Kozjek imel v prezbiteriju pred oltarjem krajšo akademijo. Peli smo Marijine pesmi na temo slovenskih Marijinih romarskih svetišč. Zbor je zapel pet pesmi:

Vsa si lepa, o, Marija, O, mati čistega srca, Svetogorska mati božja, O, Marija s Ptujske gore, Gospa sveta, v izvedbi solista Martina Kozjeka in Pozdravljena mati dobrega sveta. Zaradi boljšega razumevanja vsebine sem ob vsaki pesmi prebral tekst, ki opisuje značilnosti romarske poti. Spremno besedilo je napisala s. Elizabeta Kremžar. Zanimivo je spremno besedilo k pesmi O, Marija s Ptujske gore, ki ga poslušalci niso slišali:

O, Marija s Ptujske gore,
ki na štajerske rodove iz Panonije,
Prekmurja trosiš svoje blagoslove.
Varuj kleni Slomškov rod,
varuj ljudstvo kneza Koclja,
da bo zvesto v dneh usodnih,
ko se svet v temo pogreza
.

Tako smo slovesno obeležili Marijin praznik in se spomnili znamenitega Slovenca, na katerega smo lahko ponosni.

Branimir Bitenc