Župnijsko romanje v zgornje Posočje 31. avgusta 2013

Ob 7.00 uri smo se zbrali pred župnijsko cerkvijo v Domžalah in se polni pričakovanj odpeljali na romanje pod vodstvom g. župnika Klemna Svetelja. Pot nas je vodila proti Gorenjski, preko Kranjske gore, mimo Trbiža do Rabelskega jezera (Italija), kjer smo imeli prvi postanek. Preko mejnega prehoda Predel smo se vrnili v Slovenijo, se spustili v dolino reke Koritnice, šli skozi Log pod Mangrtom, mimo trdnjave Kluže in Bovca ter Kobarida v slikovito vas Drežnica. Tu smo v cerkvi Srca Jezusovega imeli sveto mašo. Občudovali smo lepoto mogočne cerkve, Marijin kip in slikovit vitraž križevega pota. Iz Drežnice smo se odpeljali v Kobarid, kjer smo se okrepčali s kosilom v sirarskem muzeju in si ga nato tudi ogledali. Ob filmu in razlagi smo se seznanili z izdelavo sirov in ostalih mlečnih izdelkov. Nato nas je pot peljala do cerkve sv. Lovrenca, kjer je pokopan naš pesnik Simon Gregorčič - »goriški slavček«. Ob grobu smo zmolili in zapeli Bogu v čast nekaj pesmi. Romanje smo zaključili v Tolminu, v farni cerkvi Marije Vnebovzete, kjer smo se s petimi litanijami zahvalili Bogu za lepo romanje in prejeli slovesni blagoslov. Sprejel nas je g. župnik Damijan Bajec, nam povedal nekaj o zgodovini cerkve in nas prijazno pogostil. Cerkev Marije Vnebovzete je na novo prenovljena, na glavnem oltarju je izpostavljen kip Marije, častitljive starosti 500 let, nad oltarjem pa je čudovita slika zadnje večerje in tudi upodobitev Križanega in Vstalega Jezusa. Ob 19.00 uri smo se preko Idrije in Logatca podali proti domu. Polni vtisov in prijetnega druženja smo sklenili, da se drugo leto spet srečamo.

Tekst in foto: M. & F. Abe