Avtor: zudomzale Objavljeno: 12. 05. 2017

Križev pot domžaleske dekanije na sv. Trojico

Tudi letošnji postni čas nas je vabil k temu, da se v nas rodi novi človek, ki bo opustil stare navade in odložil skrbi, ki ga ovirajo na poti skozi življenje. To je priložnost za to, da lažje zadihamo, da odpremo prostor vsemu dobremu. Odlagali smo skrbi, ki našemu življenju ne koristijo, na stran in življenju dajali pravo vsebino.

Tako je bilo tudi v nedeljo, 2. aprila 2017, ko smo se pridružili drugim faranom iz naše dekanije in začeli križev pot v vasi Žeje, kjer je bila prva postaja. Ker ima križev pot štirinajst postaj, je trinajst župnij, ki so sodelovale v branju križevega pota in v nošenju križa iz vasi Žeje do cerkve svete Trojice, neslo križ od ene do druge postaje.

Sodelovale so župnije Blagovica, Jarše, Trzin, Vrhpolje, Vir, Ihan, Dob, Moravče, Krašnja, Radomlje, Brdo, Mengeš ter zadnji dve postaji župnija Domžale. Letošnji dekanijski križev pot je vodil Jure Ferlež , župnik v župniji Dob. Križev pot se je po dobrem kilometru prehojene poti končal v prenovljeni cerkvi Svete Trojice.

Iz vsake udeležene župnije je po en faran prebral tekst posamezne postaje Jezusovega trpljenja, med postajami pa so vsi molili zdravamarijo ter pred branjem postaje še pesem križevega pota. Molitev križevega pota nas je okrepila, saj med premišljevanjem Jezusovega trpljenja tudi naša človeška bolečina ni več tako težka.

Križev pot ima v krščanski duhovnosti zelo velik pomen. Ko molimo to priljubljeno molitev, z Jezusom sočustvujemo in podoživljamo njegovo trpljenje od Pilatove smrtne obsodbe pa do smrti na križu in položitve v grob.

Miro Pivar