Avtor: zudomzale Objavljeno: 7. 07. 2017

Romanje bolnikov, invalidov in ostarelih na Brezje

17. 6. 2017 so že 49. tradicionalno romali na Brezje številni bolniki, invalidi in starejši. Romanje organizira revija Ognjišče. Veliko prostovoljcev iz mnogih slovenskih župnij jih podpira v prizadevanju in pospremi svoje župljane do bazilike Marije Pomagaj, kjer se ji izročijo in vsi skupaj sodelujejo pri molitvi rožnega venca, s petjem in pri sveti maši.

Letos je mašo daroval ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar in v pridigi dejal, da smo prišli na Brezje po tolažbo, po zdravje za dušo in telo in še posebej po utrditev v veri. »Pred Marijo in Jezusa danes prihajamo takšni, kot smo: vsak s svojim križem, ki je lahko bolezen, invalidnost ali starostna oslabelost, lahko je tudi križ skrbi in strahu za prihodnost, lahko je križ slabih medsebojnih odnosov in osamljenosti, morda pa je križ zaradi nevere in oddaljenosti od Boga. Križev je zelo veliko in vsak ima svojega. Seveda bi si vsak od nas želel čim prej rešiti se križa, da bi lahko z lahkoto živel naprej,« je povedal pomožni škof Šuštar.

Tradicionalnega romanja bolnikov, invalidov in ostarelih se vsako leto udeleži več tisoč ljudi, letos 4000. Med udeleženci romanja je bil tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je pred mašo pozdravil romarje na trgu pred baziliko. Ljudsko petje je vodil pater Franc Seničar. Organizacija romanja in dogajanja pred baziliko je bila prilagojena romarjem.

Organizirana je bila zdravniška pomoč. Prostovoljci so pomagali romarjem do mašnega prostora pred baziliko in stregli z napitki. Spoved je bilo mogoče opraviti na prostem, na posebnem mestu tudi za gluhe in naglušne, škof in duhovniki pa so romarjem delili zakrament bolniškega maziljenja in obhajilo.