Avtor: zudomzale Objavljeno: 7. 07. 2017

Bodi zdrava, Domovina

Tudi naša župnija se je na predvečer dneva državnosti pridružila množici prireditev z namenom počastiti ta morda najpomembnejši dan v zgodovini slovenskega naroda.

Zbrali smo se pri večerni sveti maši na praznik rojstva Janeza Krstnika. Že med sveto mašo je s kora slovesno zaplapolala slovenska zastava in zadonela prelepa Premrlova pesem »Marija, dobrotno nam ohrani dom in rod«. Mašo je zaključila in obenem uvedla v akademijo mogočna orgelska improvizacija na temo »Oj Triglav, moj dom«, ki jo je sestavil in izvedel mladi organist Anže Kozjek. Prav lepa množica se je zbrala pred cerkvijo in prisluhnila kratki akademiji na čast naši domovini. Zagorel je kres, zaplapolala je zastava, ob čudoviti kulisi naših planin od Ojstrice do Triglava je zazvenela naša, slovenska pesem.

Domovinsko poezijo Simona Gregorčiča sta nam v recitaciji predstavila Marjeta Likar in Branimir Bitenc, pevci cerkvenega mešanega pevskega zbora Marije Vnebovzete župnije Domžale pa smo zapeli dve ljudski, »En vetrič je pihav« in priljubljeno Pesem o rojstvu. »Uradni« del akademije smo zaključili s pesmijo, ki jo je pred šestindvajsetimi leti na sam dan razglasitve zapel Slovenki oktet, s čudovito skladbo Benjamina Ipavca »Bodi zdrava domovina«. Tokrat sta vlogi solistov izvrstno izvedla Urška Pavli in Martin Kozjek.

Da bi se prireditev dobro »prijela«, smo jo dobro zalili s slovensko kapljico. Tako, kot je nekoč dejal naš prijatelj Tone Štrukelj glede udeležbe na volitvah, je tudi domoljubje naša trojna zaveza in dolžnost. Najprej do vseh prednikov, ki so darovali tudi življenje, da lahko danes svobodno v materinem jeziku izražamo svoja načela. Zaveza tudi do nas samih, da prevzamemo odgovornost in ne nasedamo lažnim idejam o »polnih loncih mesa« tam nekje na jugu. In končno morda najpomembnejša zaveza do bodočih rodov, katerim ne smemo zapustiti poceni zapravljene države in finančnih dolgov, pač pa prečudovito deželo, kjer živijo pošteni, delavni in veseli ljudje!

Janez Kozjek