Avtor: zudomzale Objavljeno: 8. 01. 2018

Voden ogled Ljubljane

Gospod župnik je za čas med božičem in novim letom organiziral voden ogled Ljubljane pod vodstvom ene najboljših vodičk Dominike, ki nas spremlja tudi na župnijskih romanjih. V načrtu je bil tudi ogled živih jaslic v živalskem vrtu, kjer sodeluje naš mladinski pevski zbor Amen, a je ogled zaradi dežja žal odpadel.

Zbrali smo se torej 27. 12. ob 11.30 in se z mini avtobusom (res nas ni bilo veliko) odpeljali proti Ljubljani. Spotoma smo na Črnučah pobrali še gospo Dominiko, ki nam je že na avtobusu povedala kar nekaj zanimivega o Ježici in Bežigradu.

Start našega ogleda je bil pred opero, pot smo nadaljevali mimo Narodnega muzeja Slovenije in mimo parlamenta proti Kongresnemu trgu. Dominika nam je poleg številnih zgodovinskih in tudi sodobnih dejstev predstavila še del čebelarske poti (verjetno tudi marsikdo drug poleg mene še ni slišal, da imamo v Ljubljani na strehi Cankarjevega doma, pa na strehi Iskre in še kje čebelnjake in da je ljubljanski med izjemno cenjen kot zelo čist, saj se čebele pasejo na neškropljenih površinah na Grajskem hribu, Rožniku, v Tivoliju ...).

Pot smo nadaljevali mimo Univerze proti Ljubljanici in čez čevljarski most zavili v staro Ljubljano. Po degustaciji domačih žganj v eni izmed trgovinic smo jo mahnili proti Rotovžu, nato pa v stolno cerkev sv. Nikolaja. Po malo daljši pavzi smo ob Ljubljanici šli do Gornjega trga, mimo NUK-a in nato z avtobusom do živalskega vrta, kjer smo izvedeli, da zaradi dežja božične zgodbe ne bo.

Po posvetu z Dominiko smo se odločili, da preostanek časa izkoristimo za ogled lapidarija in nekaterih glavnih razstavljenih zgodovinskih najdb v Narodnem muzeju Slovenije. Tudi tam nam je Dominika povedala marsikaj zanimivega (ste že slišali za spomenik smrti strele ali za starorimske Barbike, ki jih je na svetu ohranjenih samo 12 in od teh sta dve v Ljubljani?), kar bi kot povprečen obiskovalec muzeja gotovo spregledali.

Morda bo kdo rekel, da Ljubljano pa ja vsi dobro poznamo. A se je izkazalo, da ni tako in da marsičesa še nismo niti slišali niti opazili, in da je bil ta popoldanski izlet kljub nekoliko kislemu vremenu izjemno poučen in zanimiv.

Hvala gospodu župniku za organizacijo in prijetno druščino, Dominiki pa za odlično predstavitev Ljubljane.

Cirila Mikeln