Avtor: zudomzale Objavljeno: 13. 02. 2018

Sveti o nas

Cerkev želi na naši življenjski poti nekatere izjemne osebnosti še posebej postaviti za zgled svetosti. Nekateri so svojo zvestobo Kristusu v veri sovražnem okolju potrdili z darovanjem življenja. To so mučenci. V življenju in delovanju drugih (spoznavalci) pa je okolica prepoznala posebno Božje delovanje in so se od tega sveta poslovili v duhu svetosti.

V knjigi Vi ste luč sveta avtorja Franceta M. Dolinarja so predstavljeni samo tisti Božji služabniki, ki so bili rojeni v širšem slovenskem prostoru ali so živeli in delovali med Slovenci.

Predstavitev knjige je potekala v torek, 23. januarja 2018, v veroučnih prostorih župnišča Domžale. Gosta in avtorja knjige Vi ste luč sveta je v uvodu predstavil domžalski župnik mag. Klemen Svetelj.

Svetnikov »ne delajo« v Rimu, avtor knjige France M. Dolinar položi na srce vsem tistim, ki Rimu očitajo, da zapostavlja Slovence, ker naj menda še ne bi imeli »čisto svojega« svetnika. V nadaljevanju se avtor sprašuje, kdo si v resnici sploh »zasluži« naziv svetnika. Kot ugotavlja tudi sam, v vsakdanjem življenju pogosto srečujemo ljudi, za katere radi rečemo, da so zaradi svojih plemenitih dejanj in odrekanj »svetniki«. Toda Cerkev s tem nazivom, če pojasnimo zelo preprosto, v resnici označuje samo nekatere izjemne osebnosti, ki so s svojim izpovedovanjem vere, načinom življenja in tudi posebnimi osebnostnimi lastnostmi vidno izstopali od drugih.

Miro Pivar, po domzalec.si