Avtor: zudomzale Objavljeno: 6. 03. 2018

V domžalski cerkvi zazvenela Missa Seraphica

Kulturni praznik po Sloveniji praznujemo predvsem s spominom na Franceta Prešerna in mnoge ustvarjalce, ki so obogatili našo kulturno dediščino.

Za našo župnijo pa je kulturni dan pomemben tudi zato, ker je na ta dan umrl dolgoletni domžalski župnik in velik slovenski skladatelj Matija Tomc, ki je pokopan na zgornjem domžalskem (starem) pokopališču, takoj za vhodnimi vrati. 8. 2. mu že tradicionalno komorni pevci zapojejo nekaj njegovih pesmi ob njegovem grobu.

Pomemben pa je za našo župnijo tudi naš največji pesnik France Prešeren. Večkrat je namreč prišel tudi v Domžale k svojemu stricu Frančišku Prešernu, ki je bil med letoma 1824 in 1837 kuratni beneficiat v Domžalah.

V počastitev teh dveh velikih mož ter ob praznovanju 30-letnice poimenovanja cerkvenega mešanega pevskega zbora po župniku Francetu Gačniku iz Stranj pri Kamniku in vodenja zbora zborovodje, organista in skladatelja Dominika Krta , je v petek, 9. februarja 2018, v cerkvi Marijinega vnebovzetja v Domžalah potekala slovesna sveta maša, pri kateri je sodelovalo okoli 80 pevk in pevcev iz treh zborov ter 40 instrumentalistov, izvajali pa so koncertno sveto mašo p. Hugolina Sattnerja Missa seraphica . Pri maši so sodelovali Mešani pevski zbor Odmev iz Kamnika, Cerkveni mešani pevski zbor France Gačnik iz Stranj pri Kamniku ter Komorni zbor Limbar iz Moravč. Vsem trem nastopajočim zborom, ki jim je dirigiral Dominik Krt , pa je glasbeno podporo omogočil Simfonični orkester Domžale- Kamnik. V nekaterih skladbah so nastopili tudi solisti: Ana Smrtnik (alt), Irena Muri (sopran), Primož Stele (tenor) ter Rok Juhant (bas).

Poleg maše so izvedli še nekaj znanih del iz zakladnice svetovne glasbene literature, vse v počastitev Franceta Prešerna in Matije Tomca ter slovenskega kulturnega dneva. Sveto mašo je daroval domžalski župnik mag. Klemen Svetelj , ob somaševanju prof. dr. Antona Štruklja. Organizator dogodka sta bila Cerkveni mešani pevski zbor France Gačnik Stranje in zborovodja Dominik Krt.

po domzalec.si