Avtor: zudomzale Objavljeno: 8. 05. 2018

Romanje na Bavarsko

V petek, 27. aprila, smo se zgodaj zjutraj odpravili na naše romanje. Pot nas je vodila skozi karavanški predor mimo Salzburga do Altottinga, ki slovi kot najstarejše in eno najbolj priljubljenih Marijinih božjepotnih krajev v Evropi in ga zato imenujejo kar nemški Lurd. V mestu smo si ogledali cerkev svete Ane in kapucinsko cerkev, kjer je grob svetega Konrada, nato pa imeli sveto mašo v Marijini cerkvi. Cerkev je iz 12. stoletja in obdana z arkadnimi hodniki, v katerih je polno zahval in priprošenj. Romarji v teh hodnikih nosijo lesen križ in molijo.

Nato smo se odpeljali do rojstnega mesta papeža Benedikta XVI. To je Marktl am Inn (na sliki). Ogledali smo si rojstno hišo, muzej in cerkev, v kateri je bil krščen.

Pot smo nadaljevali v München, kjer smo si ogledali muzej BMW.

Drugi dan našega romanja smo si v dopoldanskih urah ogledali center mesta München; mestna vrata, Leto VI - številka 4 - 6. maj 2018 tržnico, mestno hišo, cerkev svetega Mihaela in stolnico, v kateri smo imeli tudi sveto mašo.

Popoldne smo se odpeljali do mesta Augsburg. Tu smo si ogledali naselje Fuggerei. To je bilo postavljeno v 16. stoletju. Postavila ga je družina Fugger, in sicer za ljudi, ki so se brez svoje krivde znašli v stiski. V naselju je več kot 60 stanovanj, ki se še danes uporabljajo. Naselje ima svoja pravila, najemnina za stanovanje pa znaša 0,88 evra na leto. Naselje še vedno vzdržuje in financira družina Fugger. Nato smo se povzpeli do stolne cerkve, ki je posvečena Mariji, si ogledali še center mesta, Avgustov vodnjak in hišo družine Fugger. V nedeljo smo dan začeli s sveto mašo v cerkvi svetega Urha in Afre, si ogledali evangeličansko cerkev in se napotili proti Tübingenu. To je staro univerzitetno mesto s slikovito lego ob reki Neckar. Mesto ima zanimivo pobarvane hiše, renesančni grad in hišo- tiskarno, kjer so bile natisnjene prve slovenske knjige, ki jih je napisal Primož Trubar. Popoldne pa smo se zapeljali do Derendingna, kjer je živel Primož Trubar in kjer je v cerkvi svetega Gala tudi pokopan. Zadnji dan smo odšli do Kimskega jezera, se zapeljali z ladijco do Fraueninsel, kjer smo imeli sveto mašo, si ogledali otok in zgradbe samostana. Na sosednjem otoku smo si ogledali grad Herrenchiemsee, ki ga je dal zgraditi Ludvik II. po vzoru baročnega dvorca v Versaillesu, in se sprehodili po čudovitem francoskem parku z vodometi. Naše potovanje smo začeli z molitvijo, vsak dan smo v avtobusu zmolili en del rožnega venca in ob nagovorih gospoda župnika poskušali utrditi našo vero, zaupanje v Božjo previdnost in spoznati, da je dialog vez edinosti in mati bratstva. Naše romanje pa je bilo obogateno še z dobrotami, ki nam jih je spekla gospa Ana, in mogočno pesmijo orgel, ki nam jo je pričaral Blaž - obema iskrena hvala. Hvala tudi naši vodički Dominiki, ki nas je vsak dan znova popeljala tako v prosvetno kot tudi v versko zgodovino Bavarske.

Romanje je bilo lepo, zanimivo, predvsem pa tudi duhovno bogato, za kar se iskreno zahvaljujemo gospodu Klemenu , da nas je znal nagovoriti in nas ustaviti, da smo lahko začutili povezanost med seboj in Bogom. Res iskrena hvala.

Maja